شیرین زندگی سالمند ازدواج سالمند خانواده

شیرین: زندگی سالمند ازدواج سالمند خانواده فرزندان افسردگی خانواده سالمندان سالمندان سرای سالمندان

گت بلاگز اخبار اجتماعی انگ‌زدایی از ازدواج مجدد سالمندان

تنهایی و افسردگی در دوران سالخوردگی در دنیا و کشور عزیزمان ایران بسیار مرسوم هست. زنان و شوهران سالمند اغلب دور از خویشاوندان زندگی می کنند و فرزندان آنها وقت

انگ‌زدایی از ازدواج مجدد سالمندان

انگ زدایی از ازدواج مجدد سالمندان

عبارات مهم : زندگی

تنهایی و افسردگی در دوران سالخوردگی در دنیا و کشور عزیزمان ایران بسیار مرسوم هست. زنان و شوهران سالمند اغلب دور از خویشاوندان زندگی می کنند و فرزندان آنها وقت کمی جهت وقت گذرانی با والدین دارند و آنها اغلب تنها مونس و همدم یکدیگر هستند.

انگ‌زدایی از ازدواج مجدد سالمندان

اکثر زوج های سالمند با توجه به عوض کردن سبک زندگی خانواده ها، شتاب توسعه، زندگی شهری و از هم گسستگی خانواده ها تنها زندگی می کنند و این واقعیتی تلخ و اجتناب ناپذیر هست. هنگامی که یکی از زوج ها به علت کهولت سن یا بیماری فوت می کند در واقع زندگی همسر سالخورده او دگرگون می شود و تنها و غصه دار به روزهای سخت آینده فکر می کند. هنگامی که امکان نگهداری سالمند تنها در منزل و نزد فرزندان فراهم نباشد، بعضی فرزندان پدر یا مادر را به منزل سالمندان می فرستند.

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، 99 درصد سالمندان، حداقل یک بار سابقه ازدواج در گذشته را دارند، 9درصد مردان سالمند و 49 درصد زنان سالمند بدون همسر و تنها زندگی می کنند. این درحالی است که بیش از 70 درصد مردان و 30 درصد زنان تنهای سالمند، احساس نیاز به ازدواج مجدد را به فرزندان خود ابراز می کنند. فرزندان معمولا نسبت به ازدواج مجدد والدین سالمند خود تصویر العمل مناسبی نشان نمی دهند و به خاص زنان سالمند در هنگام طرح عنوان ازدواج مجدد در مظان اتهام های فراوان قرار می گیرند و تصمیم آنها به سخره گرفته شده است یا تصویر العمل بدی از طرف اطرافیان خود دریافت می کنند.

تنهایی و افسردگی در دوران سالخوردگی در دنیا و کشور عزیزمان ایران بسیار مرسوم هست. زنان و شوهران سالمند اغلب دور از خویشاوندان زندگی می کنند و فرزندان آنها وقت

اگر به دور از هیجانات کاذب و هنجارهای فکری کنونی جامعه به ازدواج مجدد سالمندان تنها فکر کنیم، در واقع سالمند به نشانه رسیدن به آرامش و رابطه دوستانه با همسر ازدواج مجدد می کند و مساله و نیاز جنسی در روابط زناشویی سالمند مرکزیت کمتری داشته و روابط عاطفی بخش مهم شاخصه ارتباط اوست. طلاق در سالمندان کمتر اتفاق می افتد و ازدواج آنها کمتر تحت تاثیر عوامل خارجی قرار می گیرد. فرد سالمند با ازدواج مجدد خود به ثبات معنوی می رسد و از وحشت هایی مانند عدم تامین نیازهای عاطفی، فوت در تنهایی و عدم امکان پیگیری و مواظبت به علت گرفتاری فرزندان رهایی می یابد. این عوامل بااهمیت ترین علل گرایش سالمندان به ازدواج مجدد است.

آمار بالای افسردگی در سالمندان

تقریبا یک چهارم افراد بالای ۶۵ سال از افسردگی زحمت می برند و افسردگی یکی از بااهمیت ترین دلایل کم کردن کیفیت زندگی سالمندان است.

انگ‌زدایی از ازدواج مجدد سالمندان

میزان افسردگی زن ها قبل از رسيدن به سن يائسگي بيشتر از آقايان هست، ولی بعد از بازنشستگی يا از کار افتاده شدن با توجه به فشارهاي ناشي از موارد گوناگون مانند هزینه پرسشها درماني يا زندگي، تامين مسکن و… بروز افسردگي در آقايان بيشتر مي شود و در سنين سالمندي تقريبا آمار افسردگي زن ها و مردها سالمند برابر هست. متاسفانه آمار افسردگي در منزل هاي سالمندي بيش از 70 درصد هست، در حالي که افسردگي در ميان سالمنداني که در کنار همسرانشان يا اعضاي ديگر خانواده زندگي مي کنند، حدود 30درصد گزارش شده است هست. عواملي چون تنهايي، بيوه بودن، کم کردن حمايت های اجتماعي، عدم توانايي کار کردن افراد، نبود سلامت جسمي و سابقه افسردگي در خانواده از بااهمیت ترین عوامل خطرآفرین در مبتلا شدن به افسردگی سالمندان هست. پيامدهاي افسردگي در سالمندان اختلال در عملکرد فردي، شغلي، خانوادگي و اجتماعی آنهاست.

خانه های سالمندان باعث افسردگی می شوند

اکثر سالمندان آسایشگاه ها را نمادی از انزوا و طرد اجتماعی می دانند. آنها نمی توانند به فضای حاکم بر آسایشگاه ها عادت کنند و هر لحظه منتظر اتفاق خاصی هستند تا به خانواده برگردند. محققان حوزه سالمندی بر این باورند که اگرچه در موارد بسیار محدودی به علت شرایط خاص بعضی از سالمندان و نبود مراقب خانوادگی، فرد سالمند ناگزیر به رفتن به منزل سالمندان می شود، ولی در اکثر موارد ترجیح فرد سالمند و خانواده ، نگهداری فرد سالمند در خانواده است و سپردن سالمند به سرای سالمندان باید آخرین گزینش مطرح شده است در خانواده ها باشد. حس طرد شدگی و انزوا در بین سالمندان حاضر در زیاد آسایشگاه ها وجود دارد و سالمندانی که بدون رضایت شخصی مجبور به حضور در آسایشگاه شده است اند، به علت دوری از خانواده و نبود امکان ملاقات منظم زیاد منزوی می شوند. سالمندان از احساس بی مهری فرزندان خانواده، شرایط نامناسب سرای سالمندان و رفتارهای ترحم آمیز مسئولان آسایشگاه ها و ملاقات کننده ها احساس ذلت و شکست می کنند.

تنهایی و افسردگی در دوران سالخوردگی در دنیا و کشور عزیزمان ایران بسیار مرسوم هست. زنان و شوهران سالمند اغلب دور از خویشاوندان زندگی می کنند و فرزندان آنها وقت

نیاز به ازدواج مجدد در سالمندان

اگر فرد سالمند از هوشیاری و توانایی قابل قبولی برخوردار باشد آیا منطقی است که تنها به علت تنها بودن و فوت همسر به منزل سالمندان انتقال یافته شود؟ بعضی فرزندان جهت حل مسئله تنهایی آنها وعده دیدار آخر هفته یا طول هفته را با افراد خانواده به پدر یا مادر سالخورده می دهند و به گمان آنها این کار در حل مسئله تنهایی والدینشان موثر هست. فرزندان نباید این توصیه را فراموش کنند که تنهایی سالمندان بعد از فوت همسران آثار بدی بر روان آنها به جا می گذارد. فرزندان باید دلواپس والدین خود باشند و حتی جهت آشنایی والد تنهای خود با یک همسر مناسب برنامه ریزی کنند.

انگ‌زدایی از ازدواج مجدد سالمندان

آنها باید در نشست های خانوادگی و رفت و آمدهای دوستانه با همکاران و همسایگان خود موجبات آشنایی پدر یا مادر را با یک فرد مناسب به منظور ازدواج فراهم کنند. متاسفانه در کشور عزیزمان ایران افراد سالمند جهت ازدواج دوباره تحت فشار از سوی خانواده هستند. فرد مجبور است به علت باورهای غلط اجتماعی و اثبات وفاداری خود به همسرش تا آخر عمر تنها زندگی کند، در صورتی که وفاداری تنها زمانی معنا می دهد که فرد زنده هست، ولی هنگامی که شریک زندگی می میرد معنای خود را از دست می دهد و در ضمن در دین اسلام هم اجازه ازدواج مجدد داده شده است هست. زنان سالمند تنها در هنگام ازدواج مجدد در تنگناها و فشارهای بیشتری هستند، در اکثر موارد به نفس پرستی یا خودخواهی متهم می شوند و به همین علت گاهی با وجود فشارهای عاطفی و مالی سنگین وارده به علت فوت همسر آنها ترجیح می دهند تنها زندگی کنند.

لزوم ایجاد سمن هایی با مدیریت سالمندان

یک عضو فراکسیون زنان مجلس در گفت وگو با «آرمان» با اشاره به لزوم حضور سالمندان با نشاط در جامعه می گوید: حفظ کرامت و ارزش سالمندان در دین اسلام بسیار مهم هست، بنابراین ساز و کار مناسب جهت عدم انزوای زنان یا مردان سالمند بعد از فوت همسران آنها باید فراهم شود. زهرا ساعی می افزاید: به علت فرهنگ غالب در جامعه، حفظ حیا و حرمت های خانواده، بستر مورد نیاز جهت ازدواج مجدد زنان میانسال و سالمند فراهم نمی شود، در حالی که این امکان جهت مردان به باعث فرهنگ و عرف جامعه وجود دارد. مردان به راحتی از اطرافیان خود می خواهند که همسری دیگر جهت آنها اختیار کنند یا خود دست به گزینش می زنند و به باعث ارتباطات زیاد اجتماعی و شرایط اقتصادی امکان ازدواج مجدد جهت آنها فراهم تر است.

بخشی از زنان سالخورده که همسران خود را از دست می دهند جهت تامین مخارج زندگی مجبور پرسشها متعددی می شوند و تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار می گیرند؛ ازدواج مجدد آنها بر اساس معیارهای اصولی و اخلاقی از بار مالی شرکت های حمایتی و فرزندان آنها می کاهد و احساس عزت نفس این زنان را زیاد کردن می دهد. ساعی می گوید: توصیه مهم، ایجاد مراکزی جهت گذران اوقات فراغت سالمندان جامعه است.

سالمندان با حضور و فعالیت در این مراکز احساس پوچی نمی کنند و زیاد مورد توجه جامعه قرار می گیرند. آنها تجربیات ارزشمندی دارند و بعضی از آنها مناصب شغلی مهمی در دوران جوانی و میانسالی داشته اند که می توانند تجربیات خود را به جوانان انتقال یافته کنند. او خاطرنشان می کند: با این گونه راهکارها سالمندان علاوه بر آنکه حضور موثر و مفیدی در جامعه دارند می توانند در خوابیدن مناسب و مطابق با هنجارهای اجتماعی، دینی و اخلاقی با افراد سالمند دیگر آشنا شوند و با افراد سالمندی که از لحاظ سنی، اجتماعی و فرهنگی، شرایط یکسانی با آنها دارند تصمیم به ازدواج بگیرند.

ساعی تاکید می کند: ازدواج مجدد افراد سالمند جهت فرزندان آنها نیز بهتر هست، لیکن فرزندان همواره دلواپس اوضاع پدران یا مادران تنهای خود هستند و دغدغه های آنها نیز با ازدواج اصولی و موفق پدر یا مادر برطرف می شود. این عضو فراکسیون زنان می گوید: عوض کردن در پرسشها و عرفی جامعه در مورد هر مساله ای زمانبر است و طی آموزش هایی که به خانواده های ایرانی داده می شود می توان نگرش آنها را نسبت به ازدواج مجدد زنان سالمند خانواده عوض کردن داد و قبح این مساله را در جامعه از بین برد.

تلویزیون با تولید آثاری می تواند فرهنگ ازدواج مجدد پدر یا مادر سالمند را در خانواده ها ایجاد کند و نقش اینترنت نیز در ایجاد این فرهنگ پررنگ هست. او می گوید: دولت و شرکت بازنشستگی کشور نیز باید بسته های حمایتی خود را جهت زنان سالمند و تنها فراهم کند که آنها هنگامی که اقدام به ازدواج مجدد می کنند از تامین هزینه های مالی خود در آینده اطمینان خاطر داشته باشند. ساعی می افزاید: با توجه به رشد جمعیت کنونی و سوق هرم سنی جامعه به سمت میانسالی و پیری باید تمهیداتی را جهت ارائه خدمات مادی و معنوی به این اقشار در نظر گرفت.

باید تجربیات کشورهای دنیا را در زمینه خدمات به سالمندان با توجه به فرهنگ ایرانی و اسلامی کشورمان بومی سازی و مکان هایی را جهت فعالیت و استفاده از ظرفیت سالمندان ایجاد کرد. او می گوید: در حال حاضر سالمندان تنها سربار خانواده می شوند یا تنها زندگی می کنند، بنابراین منطقی و اخلاقی به نظر می رسد که شرکت های مردم نهاد در حوزه ارتقای سطح زندگی سالمندان فعالیت داشته باشند و ساماندهی، مدیریت و اجرای برنامه های این شرکت ها را نیز می توان به سالمندان واگذار کرد و سالمندانی که تحصیلات دانشگاهی و مسئولیت های اجرایی داشته اند عهده دار مدیریت این سمن ها شوند. ساعی می افزاید: موفقیت این سمن در گرو فرهنگسازی در زمینه لزوم ایجاد آنهاست.

اخبار اجتماعی – آرمان

واژه های کلیدی: زندگی | سالمند | ازدواج | سالمند | خانواده | فرزندان | افسردگی | خانواده | سالمندان | سالمندان | سرای سالمندان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs