شیرین زندگی سالمند ازدواج سالمند خانواده

شیرین: زندگی سالمند ازدواج سالمند خانواده فرزندان افسردگی خانواده سالمندان سالمندان سرای سالمندان

گت بلاگز اخبار اجتماعی پوشاندن روسری بر سر مربی مرد تیم کبدی تایلند، بار دیگر تاییدی شد بر کج سل

پیش از این که زنان سوری بتوانند به ورزشگاه آزادی راه پیدا کنند، زن های ایرانی فکر می کردند که شکل حجابشان و بیرون بودن کمی از موها، از دلایل مهمی است که همواره

پوشاندن روسری بر سر مربی مرد تیم کبدی تایلند، بار دیگر تاییدی شد بر کج سل

پوشاندن روسری بر سر مربی مرد تیم کبدی تایلند، بار دیگر تاییدی شد بر کج سلیقگی فرهنگی در ورزش ایران

عبارات مهم : ایران

دوگانه های متناقض و سردرگمی آدم ها در ایران

پیش از این که زنان سوری بتوانند به ورزشگاه آزادی راه پیدا کنند، زن های ایرانی فکر می کردند که شکل حجابشان و بیرون بودن کمی از موها، از دلایل مهمی است که همواره مانع ورودشان به ورزشگاه ها شده؛ آن ها تصاویری را که به وسیله خبرگزاری های اصول گرا از موهای بیرون مانده زن ها انتشار پیدا می کرد، دیده بودند، در حالی که یک خط قرمز هم دور بدحجابی ارزش کشیده شده است بود؛ ولی تصاویری که از زنان پشت در مانده ایرانی، در مسابقه ایران- سوریه منتشر شد، حکایت از راحت ترین پوشش ها داشت؛ در حالی که زنان سوری راه یافته به ورزشگاه در کنار مردانشان نه تنها هزار قلم به خود رسیده که موهایشان را اول دست آرایشگر و بعد دست باد سپرده بودند تا ورزشگاه آزادی پایتخت کشور عزیزمان ایران رنگ تماشاچی زن بی حجاب هم به خود ببیند.

پوشاندن روسری بر سر مربی مرد تیم کبدی تایلند، بار دیگر تاییدی شد بر کج سل

شاید متوجه شدند که حجابشان نمی توانسته نقش زیادی داشته باشد ولی به هیچ وجه متصور نمی شدند که «مردان» جهت ورود به سالنی که زنان در آن مسابقه دارند، باید حجاب سرکنند؛ تصویر خنده آمیز یک مربی تایلندی (کلمه خنده آمیز به معنای توهین به شخص خاصی نیست؛ این تصویر واقعا خنده آمیز است)؛ در حالی که در دو حالت متفاوت، دو روسری با رنگ های تیره و روشن بر سر دارد، گواه بر ضرورت حجاب جهت مردان خارجی در سالن های دخترانه ایرانی است.

اینجا «سالن مسابقه های کبدی زنان» است و زن ها می توانند به آن راه پیدا کنند به این علت که خود مسابقه دهنده هستند و هنوز سخت گیری قوانین به حدی نرسیده که به زنان اجازه ورزش کردن به شکل حرفه ای و بین المللی آن را ندهد. مربیان بعضی تیم های ورزشی کشورهای خارجی هم می توانند زن باشند و هیچ قانونی هم وجود ندارد که مانع ورود مربی مرد به سالن شود؛ این گونه می شود که مسئولان جهت درامان ماندن زن های مسابقه دهنده ایرانی – که حتی در برابر چشمان تماشاچی هم جنسانشان هم باید حجاب داشته باشند-، تنها فکری که به سرشان می رسد، این است که روی سر مربی مرد حجاب بیندازند!

پیش از این که زنان سوری بتوانند به ورزشگاه آزادی راه پیدا کنند، زن های ایرانی فکر می کردند که شکل حجابشان و بیرون بودن کمی از موها، از دلایل مهمی است که همواره

راهکاری که سوای اینکه صورت مربی مرد تایلندی را (با جدیتی که او به تیمش خیره شده) خنده آمیز کرده، بلوایی هم در اینترنت داخلی و خارجی به پا کرد؛ رشیدپور، مجری تلویزیون از پشت خط از روابط عمومی فدراسیون کبدی می پرسد که این چه وضعی است که بر سر مرد تایلندی، روسری کرده اید؟ و او می گوید که «نه اصلا صحت ندارد و ابتکار شخصی خودش بوده» جهت این که بتواند به سالن راه پیدا کند؛ غدغن بوده ورود آقایان. و آقای رشیدپور می گوید «یعنی شلوار و کاپشن و این ها را ماموران ندیده اند و نفهمیده اند که مرد است؟» و آقای مسئول روابط عمومی توجیه می کند که «تمام رشته ها همین طورند و بانوان با این لباس ها می آیند توی سالن» و تمیز مردان ورزشکار از نوع زنانشان کمی سخت هست؛ خب دو روسری متفاوت روی سرش انداخته؛ این را مجری می گوید و مرد روابط عمومی توضیح می دهد که «شاید دوباره خواسته تلاش کند بیاید تو»؛ تلاش و تلاشی که به نظر می رسد آن چنان هم که روابط عمومی کبدی می گوید، مورد نیاز نبوده چون تصویرهای دیگری از مربیان مرد ترکمنستان و چین هم مشاهده می شود که بی هیچ هراسی دارند تیمشان را همراهی می کنند و البته همه، کلاه کاپشن هایشان را تا بالای ابرو پایین کشیده اند و همه باحجاب هستند.

و این پرسش ممکن است جهت بیننده پیش بیاید که اگر مربی تیم کبدی کشور عزیزمان ایران یک مرد ایرانی بود آیا او هم باید حجاب سر می کرد یا این ها به واسطه خارجی بودن، حجابشان اضطراری شده؟؛ هرچه هست، کاری که مسئولان ورزش کبدی کرده اند به نظر خودشان هم خنده آمیز آمده که حالا دارند توجیه اش می کنند و می گویند که ما نکرده ایم و این بی شک بار دیگر بار دیگر تاییدی شد بر کج سلیقگی فرهنگی در ورزش ما.

مسئولان فدراسیون کبدی «ضمن محکوم کردن عمل ناشایست مربی تیم تایلند در فریب دادن عوامل کنترل کننده سالن، این واکنش‌ها ناشایست مربی تایلند را از طریق فدراسیون آسیایی و جهانی به جهت زیرپا گذاشتن قوانین مسابقه های پیگیری خواهد کرد»؛ این را فدراسیون در بیانیه ای اعلام کرده.

پوشاندن روسری بر سر مربی مرد تیم کبدی تایلند، بار دیگر تاییدی شد بر کج سل

به اعتقاد آن ها، یک عکاس ایرانی شیطنت کرده؛ به مرد تایلندی روسری داده تا از او تصویر بگیرد و بعد از چند ثانیه نیروهای امنیتی فهمیده اند و آن عکاس شیطان و آن مرد تایلندی فریبکار را به بیرون هدایت کردند.

ورود مردان به سالن های ورزشی زنانه، پیش از این هم مسبوق به سابقه بوده؛ مصطفی شجاعی و علی صانعی به ترتیب روی نیمکت تیم های ملی والیبال و فوتسال زنان نشسته اند بی آنکه روسری یا مقنعه ای روی سرشان انداخته باشند.

پیش از این که زنان سوری بتوانند به ورزشگاه آزادی راه پیدا کنند، زن های ایرانی فکر می کردند که شکل حجابشان و بیرون بودن کمی از موها، از دلایل مهمی است که همواره

نوع خارجی اش هم روسری سرش نکرد؛ همین هفته گذشته سرمربی مرد فوتسال زنان ایتالیا، خیلی مردانه وارد سالن شد.

برای ایرانی ها، روسری سرکردن مردان آن چنان هم غریب نیست؛ دانشجوها به خصوص فرزند های امیرکبیر، مجید توکلی را می شناسند و تصویر او با مقنعه و چادر در حالی که یک روز بعد از بازداشتش در 16 آذر 88، بر صفحه نخست خبرگزاری فارس، قرارگرفت، از یادشان نمی رود.

پوشاندن روسری بر سر مربی مرد تیم کبدی تایلند، بار دیگر تاییدی شد بر کج سل

یک عده هم جهت خودشان اعتراض هایی به آنچه بدان اعتقاد ندارند انجام می دهند و به عنوان نمونه از خارج از کشور، مردم را جنبش می کنند که دخترها در روز خاصی با رنگ خاصی بیرون بیایند و روسری بردارند و به جایش مردان روسری سرشان کنند.

در هر دوره قضاوت هایی در مورد آدم ها با توجه به همان چیزی که روی سرشان در دوره های متفاوت زمانی و مکانی انداخته اند، می شود؛ آدم های خوب؛ آدم های بد و حتی آدم های بدکاره. تاثیر وقت ولی به گونه ای است که ممکن است آدم های بدحجاب دهه های پیش، آدم های باحجاب این دهه محسوب شوند.

آن هایی که بعد از انقلاب اسلامی در کشور عزیزمان ایران به دنیا آمدند، از هنگامی که یادشان می آید، روی سر زن های جامعه ارزش یک چیزی دیده اند و اگر کسی بدون آن چیز در دید عموم ظاهر شود، عجیب است.

کسی چه می داند؟ شاید همین طور که می گذرد، قوانینی وضع شود که حجاب نه تنها جهت زنان که جهت مردان هم اضطراری شود و نسل های آینده روسری نداشتن مردان هم برایشان عجیب باشد.

نوشته: آساره کیانی

منبع: همدلی

واژه های کلیدی: ایران | خارجی | مردان | ایرانی | ایرانی | مردانه | مسابقه | ایران- سوریه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs