شیرین زندگی سالمند ازدواج سالمند خانواده

شیرین: زندگی سالمند ازدواج سالمند خانواده فرزندان افسردگی خانواده سالمندان سالمندان سرای سالمندان

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اصلاح طلبان گزینه اَی بهتر إز روحانی نداشتند / مرعشی

شاید اگر احمدی‌نژاد کاندیدا نشده بود، شورای نگهبان دست به کار خطرناکی راجع به روحانی می‌زد 

اصلاح طلبان گزینه اَی بهتر إز روحانی نداشتند / مرعشی

مرعشی: اصلاح طلبان گزینه اَی بهتر إز روحانی نداشتند

عبارات مهم : سیاسی

شاید اگر احمدی نژاد کاندیدا نشده بود، شورای نگهبان دست به کار خطرناکی راجع به روحانی می زد

حسین مرعشی می گوید شاید اگر احمدی نژاد کاندیدا نشده بود و قرار نبود که او ردصلاحیت شود، شورای نگهبان دست به کار خطرناکی می زد و شاید اگر می دانستند که روحانی این مقدار رای دارد کار دیگری می کرد.

اصلاح طلبان گزینه اَی بهتر إز روحانی نداشتند / مرعشی

کمتر از دو هفته دیگر جهت تشکیل دولت دوم شیخ دیپلماتی که از سال 92 بر صندلی پاستور تکیه زده باقی مانده هست. او حالا باید جهت دومین بار قطار دومین دولتش را روی ریل بیندازد. حسن روحانی در حالی این روزها سرش حسابی شلوغ و در «شش و بش» گزینش وزرای آینده اش است که درست از چند روز بعد از انتخابات اردیبهشت ماه اظهارنظرها، سهم خواهی ها و البته انتقادات و پیشنهادات راجع به کابینه دوم او شروع شده است هست. اصولگراها می خواهند هرطور شده است در دولت روحانی حضور داشته باشند و اصلاح طلبان معتقدند شیخ معتدل دولت نباید اعتبار حمایتی چپ ها از او را نادیده بگیرد.

حمایتی که حالا حسین مرعشی سخنگوی حزب عاملان اسلامی و عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان آن را دو طرفه می داند. مرعشی اعتقاد است نه اصلاح طلبان گزینه ای بهتر از روحانی در این انتخابات داشتند و نه روحانی حامیانی بهتر از اصلاح گراها. او اختلاف نظر میان روحانی و شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان راجع به حضور اسحاق جهانگیری در انتخابات را یک اختلاف تاکتیکی و نه استراتژیک می داند و اعتقاد است یکی از دلایل اصرار بر حضور او در انتخابات، عملکرد گذشته شورای نگهبان بوده است.

شاید اگر احمدی‌نژاد کاندیدا نشده بود، شورای نگهبان دست به کار خطرناکی راجع به روحانی می‌زد 

از او که چندی پیش در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین حضور یافته بود، راجع به اصرار اصولگراها جهت حضور در کابینه دوازدهم هم پرسیدیم. موضوعی که این فعال سیاسی اصلاح طلب آن را منطقی نمی داند و اعتقاد است آنها در حال حاضر اقلیت هستند و می توانند نقش نظارتی بر دولت را بر عهده بگیرند.

مرعشی استفاده این جناح سیاسی کشور را از لفظ «آتش به اختیار» و «آتش بس» را هم نابجا می داند و می گوید ارتباط میان فرماندهی و جبهه حامیان رهبری برقرار است و نیازی به استفاده از لفظ آتش به اختیار از سوی عده ای خاص نیست.

او همچنین اعتقاد است افرادی همچون حجج اسلام منتجب نیا، رهامی و سیدهادی خامنه‎ای که عملکرد شورایعالی سیاست گذاری اصلاح طلبان را استبدادی می دانند یک شورای دیگر تشکیل دهند و ببینند در میان مردم چقدر طرفدار دارند!

اصلاح طلبان گزینه اَی بهتر إز روحانی نداشتند / مرعشی

گفت وگوی حسین مرعشی با خبرآنلاین را در زیر می خوانید؛

***

شاید اگر احمدی‌نژاد کاندیدا نشده بود، شورای نگهبان دست به کار خطرناکی راجع به روحانی می‌زد 

در انتخابات اردیبهشت ماه، اسحاق جهانگیری در حالی به عنوان نامزد مکمل در کنار حسن روحانی قرار داده شد که آنطور که آقای موسوی لاری پیش از این به ما گفته بود، رییس جمهور با ورود جهانگیری به انتخابات مخالف بوده و در لحظات آخر به این عنوان راضی شده است هست. اگر آقای روحانی راضی نمی شد، آیا شورایعالی باز هم نامزد مکمل معرفی می کرد یا خیر؟ اصولا به نظر شما نسبت اصلاح طلبان و آقای روحانی قبل و بعد از انتخابات چگونه تعریف می شود؟

آقای روحانی متحد اصلاح طلبان و اصلاح طلبان متحد آقای روحانی هستند و این موضوعی روشن هست. نه ما کسی بهتر از او جهت ریاست جمهوری داشتیم و نه روحانی طرفدارانی بهتر از اصلاح طلبان ممکن بود بتواند پیدا کند. این اتحاد یک اتحاد استراتژیک هست. ما فکر می کردیم دو عنوان در انتخابات مهم هست؛ یکی مناظره ها بود که می دانستیم آن ها با چندینه نفر وارد این مناظره ها خواهند شد و روحانی يک نفر خواهد بود. فکر می کردیم این عنوان منطق ندارد و حداقل یک نفر دیگر باید در این مناظره ها باشد که در بحث ها کاملا موازنه به وجود بیاید.

دیدید که با ورود اسحاق جهانگیری به انتخابات، این عنوان جواب داد. توصیه دوم این بود که ما شورای نگهبان را می شناختیم و مخالفت با آقای روحانی را هم درک می کردیم که چقدر اختلافات عده ای با روحانی عمیق هست؛ همانطور که الان هم می بینیم که در حالی که با 24 میلیون رای رییس جمهور شده است است چه کارهایی با او می کنند. ما این مباحث را درک می کردیم و هیچ بعید نمی دانستیم که شورای نگهبان دست به یک کار خطرناک بزند و او را ردصلاحیت کند. به نظر من اگر احمدی نژاد کاندیدا نشده بود و قرار نبود که او ردصلاحیت شود، شورای نگهبان دست به کار خطرناکی می زد و شاید اگر می دانستند که روحانی این مقدار رای دارد کار دیگری می کردند. حرف ما این بود که ما به عنوان یک جناح سیاسی نمی توانیم وارد یک کوچه بن بست شویم. روحانی به عنوان یک شخص می توانست این کار را بکند ولی ما یک عقبه با 17 میلیون رای داشتیم و نمی توانستیم با انتخابات و نظام قهر کنیم.

اصلاح طلبان گزینه اَی بهتر إز روحانی نداشتند / مرعشی

منظور شما این است که در اتحاد استراتژیک اصلاح طلبان و آقای روحانی در وقت انتخابات یک اختلاف تاکتیکی به وجود آمد نه یک اختلاف عمیق؟

بله ما در وقت انتخابات بر سر یک تاکتیک با یکدیگر اختلاف نظر داشتیم. ما اعتقاد بودیم که اگر آقای روحانی به هر علت نتوانست وارد انتخابات شود ما باید یک نامزد دیگر داشته باشیم و بالاخره روحانی را جهت انجام این کار راضی کردیم. دوستان آقای روحانی به او گفته بودند که اگر کسی در کنار شما باشد ممکن است شورای نگهبان شما را رد کند. ما هم می گفتیم که این خیلی استدلال نیرومند ای نیست؛ ما می گفتیم که اگر شورای نگهبان دست به یک کار پر هزینه ای همچون ردصلاحیت رییس جمهور مستقر بزند به خاطر اینکه کس دیگری در انتخابات خواهد بود یا خیر دست به این کار نخواهد زد. بنابراین، این اختلاف ما با آقای روحانی یک اختلاف تاکتیکی بود که حل هم شد.

شما و بسیاری دیگر از اصلاح طلبان از ورود اسحاق جهانگیری به انتخابات و نوع عملکرد او راضی هستید. آیا می توانیم از او به عنوان ظرفیت اول اردوگاه چپ ها جهت انتخابات سال 1400 نام ببریم؟

هنوز اظهارنظر در این باره سریع هست. جهانگیری یک فرد از اجتماع اصلاح طلبان هست. او هیچ گاه کاری خلاف جمع اصلاح طلبان انجام نمی دهد. اگر جمع اصلاح طلبان از او بخواهند که جهت سال 1400 وارد انتخابات شود او هم راجع به آن فکر خواهد کرد. مهم کار جمعی هست. ما از الان و قبل از اینکه جمع اصلاح طلبان به تصمیمی جمعی برسند نباید هیچ موردی را به آن ها تحمیل کنیم.

آقای مرعشی! در چند وقت اخیر طیفی از اصولگرایان با دستاویز کردن لفظ آتش به اختیار حملاتی به دولت کردند و البته بعد از آن هم لفظ آتش بس از سوی کسانی همچون آقای زاکانی به کار برده شد. نظر شما راجع به این الفاظ چیست؟

من اعتقاد نیستم که الان شرایط ما طوری است که رهبر بزرگوارمان نتواند نظر ها و نظراتشان را بیان کنند و این امکان به خوبی جهت ایشان فراهم هست. ارتباط میان فرماندهی و جبهه حامیان ایشان برقرار است و نیازی به استفاده از لفظ آتش به اختیار از سوی عده ای خاص نیست. ضمن اینکه جنگی نیست که ما بخواهیم از لفظ آتش بس استفاده کنیم. این اختلافات سیاسی که وجود دارد اختلافاتی عرفی و طبیعی هست. بالاخره یک نفر رای می آورد و یکی رای نمی آورد. ما باید پرسشها جامعه را همانطوری که است ببینیم، هیچ جنگ آتشینی خوشبختانه در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد و همه زیرنظر رهبری مسابقه های سیاسی خودشان را انجام می دهند. اگر روزی هم خطری کشور را ترساندن کند همه این اختلافات کنار می رود و همه علیه دشمن خارجی متحد می شوند. امروز دشمن مهم ما جهل، فقر و فساد است.

یعنی اگر شما به عنوان یک اصلاح طلب بخواهید از لفظ آتش به اختیار استفاده کنید در برابر جهل، فقر و فساد از آن بهره خواهید برد؟

من فکر می کنم که جهل در حال حاضر آفت بزرگی جهت کشور عزیزمان ایران است و باید تلاش کنیم که آگاهی را اوج ببریم. فقر آزاردهنده است و باید تلاش کنیم توسعه اقتصادی و همزمان انتقال طبقه میانگین به طبقه محروم را پیگیری کنیم و با مبارزه با فساد جلو زیاده خواهی را بگیریم. بنابراین این مباحث از نظر من اصلاح طلب مباحث مهم کشور هستند که باید به آن ها پرداخته شود نه اختلافات طبیعی سیاسی که بین جناح ها وجود دارد.

یکی از بحث های روز در میان جناح اصلاح طلبان اختلافات بر سر شورایعالی اصلاح طلبان هست. صورت هایی همچون مردها منتجب نیا، رهامی و هادی خامنه ای معتقدند که این شورا نمادی از خودکامگی و استبداد هست. آن ها حتی معتقدند که جریان اصلاحات نباید متکی به رهبری فردی باشد و این احزاب هستند که باید پیشگام اصلاح طلبان باشند. نظر شما به عنوان یکی از اعضای مهم شورایعالی در این باره چیست؟

احزاب هم به این سه نفری که شما نام بردید رای نمی دهند! احزاب اصلاح طلب هم طرفدار آقای خاتمی هستند. از آن طرف از چه زمانی تا به حال حرکت شورایی استبدادی محسوب می شود؟! این سه نفر چون در جلسات شورا شرکت نمی کنند نمی توانند راجع به شورایی که عده زیادی آن را درست کرده اند اظهارنظر کنند. آن ها می توانند یک شورای دیگری درست کنند و آن وقت بگویند که این شورا بهتر از شورایعالی اصلاح طلبان هست. جمعی از اشخاص و احزاب با یکدیگر توافق کرده اند و شورایعالی را تشکیل داده اند و این شورا یک اعتمادی را میان مردم ایجاد کرده هست. کسی که مردها منتجب نیا، رهامی و سید هادی خامنه ای را منع نکرده است که شورای دومی درست کنند.

در این صورت تشکیل این شورای دوم باعث ایجاد انشقاق و دو دستگی در بین اصلاح طلبان نخواهد شد؟

خب هنگامی که آن ها راضی نمی شوند که در جلسات شورایعالی اصلاح طلبان شرکت کنند باید چه کار کرد؟ اشکالی هم ندارد که یک جای دیگر معلوم شود که یک گروه دیگر از اصلاح طلبان هم فعالیت می کنند. مگر کسانی مانند آقای فومنی از خودش لیست ارائه نمی کند؟ مگر کسی مانع او شده است است؟! ما چه ابزاری جهت دیکتاتوری داریم؟ آیا در اختیار داشتن افکار عمومی دیکتاتوری است؟! دیکتاتوری در جایی اتفاق می افتد که ما یک قدرت قاهره ای را اعمال کنیم. آقای خاتمی الان علیه آقای فومنی چه کار کرده است؟ آقای عارف درمقابل لیست های متعددی که در وقت انتخابات منتشر شد کاری کرد؟ شورایعالی چیزی گفت؟ ما لیست دادیم آن ها هم لیست دادند و در نهایت لیست شوراهای ما پیروز شد. کجای این حرکت استبدادی است؟! اگر آن ها معتقدند که ما مستبد هستیم بعد یک شورای دیگر تشکیل دهند و ببینند در میان مردم چقدر طرفدار دارند. ولی آن ها نمی توانند به ما بگویند که شما شورایعالی را منحل کنید.

شما موفق ترین وزرای کابینه یازدهم را چه کسانی می دانید؟

آقای ظریف و زنگنه موفق ترین وزرای کابینه یازدهم از نظر من هستند.

پس به نظر شما باید از این وزرا در کابینه دوازدهم هم استفاده شود؟

بله؛ آقای ظریف که مشکلی جهت حضور در کابینه دوازدهم ندارند و امیدوارم که آقای زنگنه هم راضی بشوند و در کابینه دوازدهم باقی بمانند. من فکر می کنم که اگر روحانی هرکسی را پیدا کند که بتواند بهتر از وزرای قبلی عمل کند نباید در عوض کردن وزرا تعلل کند. چون کابینه جای برجستگان کشور است.

اصولگرایان معتقدند آقای روحانی باید از ظرفیت آن ها در کابینه آینده اش بهره ببرد. تکیه آن ها هم بر رای 16 میلیونی ارزش هست. به نظر شما روحانی باید از ظرفیت جناح اصولگرا در کابینه دوازدهم استفاده کند؟

به نظر من اصولگرایان باید در مجلس شورای اسلامی و درشوراهای شهر و دِه حضور داشته باشند ولی حضور آن ها در کابینه منطقی نیست. در دنیا اقلیت از بین بردن نمی شود. به عنوان نمونه در ایرلند، اقلیت سیاسی دیوان محاسبات را در دست می گیرد؛ یعنی اکثریت حکومت می کند و اقلیت نظارت می کند. در واقع هر لحظه اقلیت ناظر بر اکثریت هست. ولی هیچ جای دنیا اینگونه نیست که اقلیت وارد کابینه شود. مگر اینکه به عنوان نمونه بین اصلاح طلبان و اصولگرایان ائتلافی شکل گرفته باشد. مثل ائتلافی که بین اصلاح طلبان و حزب اعتدال و توسعه در حال حاضر وجود دارد. ولی هنگامی که هیچ ائتلافی بین اصلاح طلبان و اصولگرایان ائتلافی وجود ندارد حضور راست گراها در کابینه منطقی نیست.

واژه های کلیدی: سیاسی | انتخابات | اصلاح طلب | حسن روحانی | اصلاح طلبان | دولت روحانی | مجلس شورای اسلامی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs